Prokop & Otto SKOLE

V Praze, v pátek dne 1. prosince 2023.

14. Enigma


HTML není povoleno, text možno *zvýrazniti*

Vladan (Opravte tykadla nočného motýľa) píše, dne 6. 6. 2016 ve 12:44

Zajímalo by mne, zda někdo celé či alespoň druhý či třetí běh počítal radši na papíře než mechanicky.
Asi by to šlo úplně bez sestavení, zvlášť pokud týmu nedělá posun o konstantu problém.
Jestli to správně vnímám, jde o posuny o K+/-(5,-4,+3,-2,+1)c, kde nejspíš c=1.

Na rozdíl od druhého mechanismu, kde sestavení a použití bylo jednoznačně rychlejší. Zde by početní řešení mohlo uspět. (Dokážu si představit i počítání toho prvního stroje, ale mechanické řešení tam bylo přinejmenším mnohem spolehlivější.)

P.S.: Mohli byste zveřejnit i fotky jednotlivých koleček?

Vladan (Opravte tykadla nočného motýľa) píše, dne 8. 6. 2016 ve 18:39

Taky byla možnost po prvním smysluplném kusu tajenky napsat si písmenka z tajenky na pozice klínků příslušných koleček a místo sestavování dalších trezorů (dopsat) písmenka abecedně po obvodu koleček a přečíst ta u očíslovaných pozic klínků ...

Jirka (Prokop & Otto Skole) píše, dne 8. 6. 2016 ve 18:41

Ani není potřeba nic na kotouče psát, stačí přiložit abecední kolečko.

Vladan (Opravte tykadla nočného motýľa) píše, dne 8. 6. 2016 ve 23:33

jasně :) proto je dopsat na rozdíl od přečíst v závorce :)

Pavel (Popocatepetl) píše, dne 6. 6. 2016 ve 15:57

Nešel by zveřejnit nákres, jak se to mělo sestavit? Nám se to bohužel ani s nápovědou, která nic nenapovídala, nepodařilo ani za tři hodiny. Díky.

Vladan (Opravte tykadla nočného motýľa) píše, dne 6. 6. 2016 ve 18:02

Co se týče kódování je důležitých jen těch 9 klínků, které je potřeba umístit po dvou na kola 2-5 a na přední stranu kola 6. Trezory s knoflíkovým zámkem nastavujeme do správné polohy tak, že otočíme jedním směrem tak daleko, aby se klínky na jednom okraji dotýkali a dotlačíme tak poslední kolečko (6) do polohy, kdy už nebrání západce (můžeme přitom objet i několik kol navíc).
Pak otáčíme opačným směrem, tentokrát už máme jedinou možnost, klínky se spojí na opačném okraji, a otáčíme dokud (5) brání západce (pokud přejedeme, kolečko 6 současně s 5 již nesrovnáme, ale co se řešení šifry týče tak to ničemu nevadí).
Pak otáčíme původním směrem dokud se ... kolečko (4) nesrovná, pak ještě (3) a (2).

Běžně mají trezory kolečka 3 maximálně 4, ale kasař musí vyvinout značné úsilí, aby viděl dovnitř.

Šifra byly ve skutečnosti schémata 3 zámků. Lišících se nastavením klínků.

Princip o konstrukci snad napoví dost ... 3 špejle s dvěmi dřívky po třech otvorech dělaly západku upevněnou u kratších otvorů. Kromě toho bylo potřeba složit krabičku a umístit na oj ona kolečka včetně kliky (1) aby s nimi bylo možno otáčet.

Jeffer (Opravte tykadla nočného motýľa) píše, dne 7. 6. 2016 v 8:14

Ja viem, že jeden obrázok je za 1000 slov, ale skúsim to:
* postavím si krabičku,
* je možné zostaviť zamykacie vahadlo: diely sú v ľavej dolnej časti plánu (dvakrát ovál a dvakrát skrátený ovál; dlhé ovály budú vnútri (môžu a nemusia byť tesne pri stenách), krátke budú zvonku (jeden je vidieť na vzorovej foto); osi vedú skrz celý trezor, vnútorné ovály sú ešte prepojené na opačnom konci ďalšou špilkou – tá bude zapadať do výrezov v kotúčoch,
* teraz sa dá zmontovať „číselník“: zvonku trezora je koliesko s písmenami, vnútri je podložka so štvoricou dier a rameno I (v tomto poradí); štyri špilky sa akurát vôjdu do väčšej z dier na osu na plášti trezoru (v zozname dielov cez druhú bočnú stenu),
* pripravia sa jednotlivé kódové kolieska, teda 9 záražok sa namontuje pomocou krátkych špiliek na kódové kolesá, vždy 2 záražky na kolesá II–V (z oboch strán do dier 1), len na kolese VI bude jedna záražka len z jednej strany (popísanej),
* je možné začať nasúvať do trezoru jednotlivé kolesá: k páke I hneď koleso II, potom podložku, koleso III, podložku, koleso IV, podložku, koleso V, podložku, koleso VI a ešte jednu podložku, aby tam držali, je dobré do nich hneď nasúvať hlavnú os,
* kódový zámok je hotový, teraz sa stačí dobiť do banky tak, ako to popísal Vladan, keď sa nájde kód, vytiahnú sa kódové kolesá z trezora a presunú z dier 1 do dier 2 a potom aj do dier 3.
Snáď to bude pochopiteľné…

Vladan (Opravte tykadla nočného motýľa) píše, dne 7. 6. 2016 v 11:57

P.S.: Zdá se, že některým týmům chybí znalosti publikované (nositelem Nobelovy ceny za fyziku ...) Richardem Feynmanem v zdánlivě nevědecké knížce "To snad nemyslíte vážně!" (http://www.zz.hastrman.com/knihy/data/To-nemyslite-vazne-pane-Feynmane.pdf).
(Kde se mimo jiné dozvíte, proč došlo v Los Alamos k zákazu ponechávat otevřené trezory v jeho přítomnosti.)

K šifře ještě jednou ... my jsme si zcela užili odemykaní všech tří trezorů. Sestavování trezorů samozřejmě zabralo nejvíc času. Po jejich sestavení se dalo trochu času ušetřit, pokud byste točili jen doprava, zaznamenali pro která písmena u šipky se kolikáté kolečko otevře západce. Pak byste točili jen doleva a zaznamenali totéž. Tajenka se čte cik-cak od šestého kolečka, druhý cik-cak je balast (jen tak neotevřete trezor).

Jeffer (Opravte tykadla nočného motýľa) píše, dne 7. 6. 2016 ve 21:04

Ešte som sa teda trochu zahral s perom a papierom, tak to snáď bude pochopiteľné… Nechcelo sa mi kresliť so všetkými kódovými kolesami.

http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~jeffer/nocny_motyl/trezor_navod.jpg

Pali (Ho-Wa-Da) píše, dne 7. 6. 2016 ve 20:36

Keďže sme končili na predposlednej šifre, tak túto považujem za najkrajšiu a najlepšiu :-)

Na začiaku som o tom uvažoval ako o modernom trezorovom zámku, kde sa rátajú relatívne rozdiely otáčania. Tzn. kód k otvoreniu udáva postupnosť čísel o koľko sa postupne točí ciferníkom (prvým kolečkom).

Toto je ale dosť zaujímavý "historický" trezor, kde sa točí "abecedníkom" na konkrétnu pozíciu. Pre otvorenie (bez pozerania sa do vnútra :-)) si to okrem správneho hesla žiada vedieť aj počet kolečok (dĺžka hesla mínus jedna) a koľkokrát to treba pretáčať aby sa kolečka dostali do správnej pozície (čo opäť ide odvodiť z dĺžky hesla).

Mám pocit, že otvoriť takýto trezor ak by sme poznali heslo a nevideli dovnútra, by bolo na rovnako zložitú šifru. To je asi aj dôvod, prečo sa tento typ trezoru v praxi neujal... :D

Jeffer (Opravte tykadla nočného motýľa) píše, dne 5. 6. 2016 ve 22:35

To bola v cieli zábavy (medzi nami aj medzi organizátormi), keď sme zistili, že na zadnej strane súpisu súčiastok je fotka hotového zámku… Keď to všetko do seba tak krásne zapadalo aj samo a bez nej. :)

Lukáš (Bruteforce) píše, dne 6. 6. 2016 v 6:46

Těší mě, že nejsme jediní... My vyslali jednoho člena pro nápovědu ve víře, že tam bude fotka a zatím jsme se podle děr snažili vymyslet, co k čemu musí být přidělané a jak to celé bude fungovat. Nápověda, že se jedná o trezor pomohla a pak už jsme to postavili rychle a chvíli na to jsme objevili fotku na zadání. Popravdě mě ale backtrackovací konstrukční část bavila možná ještě více, než pak samotná šifra.

Pablo (Tranquilo, señor!) píše, dne 5. 6. 2016 ve 21:55

Vyluštěno až doma. Ale bez klíčové nápovědy, že si mám představovat trezor, by nikdy nepadla. Snad se to slovo mělo někde aspoň objevit... ne-li pod fotkou místo slova "zařízení", pak aspoň v doprovodném příběhu, který jinak letos bohužel nebyl zdaleka tak čtivý jako jindy...