2. Závorkovník

Začneme několika pozorováními. Zaprvé, sekvence barevných závorek vypadají trochu jako morseovka: červené a modré mohou být tečky nebo čárky, černých je málo a mohly by to být oddělovače. Na to trochu napovídají i konce závorek: červené závorky končí kulatě jako tečky, modré rovně jako čárky, černé šikmo jako oddělovače. Bohužel to jednoduchá morseovka není. Vypadá to nadějně, znaky mají správné délky, ale jsou mezi nimi i sekvence, které v morseovce nekódují nic.

Za druhé, když zapomeneme na barvy a konce, je celá šifra správně uzávorkovaná, i s ohledem na hranaté a kulaté závorky.

Za třetí, "vnitřních" závorek, tedy rovnou uzavřených párů [ ] a (), je dohromady 26.

Závorky je možné zakreslit si hierarchicky jako strom: vnější pár závorek dáme do nejvyššího patra, pod něj ty páry v něm uzavřené, pod každý zase jeho potomky, a tak dále. Když takhle nakreslíme náš závorkovník a do 26 listů vepíšeme písmenka, získáme následující obrázek:

Tohle se trochu podobá klasickému morseovkovému stromu, kde tečky jsou kulaté a čárky hranaté závorky. Jsou v něm občas uzly, kde jsou místo dvou potomků čtyři, ale v takovém případě jsou vždycky dva z nich listy, takže bychom je vlastně mohli zahodit a jejich písmenka napsat do těch odpovídajících ne-listů.

Nu, a tohle už vypadá jako poměrně normální morseovkový strom, jen popisuje nějakou jinou morseovku.

V té lze konečně dešifrovat zprávu zadanou barvami a přečíst text STARA CESTA KOSTEL.