Řešení 8. šifry
Ehjle, ono to bliká! A každá LEDka jinak. Asi tedy bude záležet na tom, jak se svit LEDek mění v čase. Jak to zaznamenat? Možností je vícero:- V doporučené výbavě byl digitální foťák. Pokud ho nastavíme na dlouhou expozici (optimální jsou řádově desetiny sekundy) a během exponování jím pohybujeme, na snímku se zachytí stopa světýlek, která kreslí nápis "MOST INTELIGENCE".
- S některými foťáky (často i těmi v mobilech) můžete také využít pomalého překreslování displeje – při vhodném pohybu objektivem bývá také nápis vidět.
- Foťáky bez manuálního nastavování expozice lze všelijak ošidit – například prodloužit expozici zakrytím celé scény bundou.
- Některé týmy napadlo použít foťák k nahrávání videa a to si pak prohlédnout po snímcích. Jelikož LEDky blikají daleko rychleji, než je frekvence snímků videa, vzniknou zajímavé stroboskopické jevy, ale pokud nahrajete několik cyklů blikátka, dá se z nich nápis na přeskáčku rekonstruovat. Asi nejpracnější známá funkční metoda :)
- Také si můžete poradit bez foťáku. Jak ostatně říká nápověda k této šifře: "Pokud nad šifrou nechápavě vrtíte hlavou, možná jí vrtíte moc pomalu." Kombinace rychlého pohybu hlavy se setrvačností buněk na sítnici vytvoří obraz úplně stejně jako pohyb foťákem.
- Setrvačnosti sítnice lze využít i méně namáhavým způsobem, pokud máte zrcátko (nebo cokoliv, co se tak chová – třeba sklo od brýlí nebo od hodinek). Díváte-li se na obraz blikátka v zrcadle, můžete vrtění hlavou nahradit jemnými vibracemi zrcátka (malá změna úhlu zrcátka vyvolá velkou změnu polohy obrazu vůči oku).